Kiedy w XX wieku słynni twórcy konstrukcji lotniczych budowali swoje wspaniałe latające maszyny, twórcy parający się sztukami plastycznymi wytyczali nowe kierunki sztuki współczesnej.
Mistrzowie technologii lotniczej bardzo rzadko jednak spotykają się z mistrzami sztuk wizualnych. Nie oznacza to jednak, że tych drugich nie fascynują i nie inspirują dzieła tych pierwszych. Od narodzin lotnictwa aż po dzień dzisiejszy towarzyszy mu zawsze grupa twórców sztuki, dokumentująca, ilustrująca i interpretująca zjawisko zwane awiacją.
Podobnie jak dla malarzy marynistów w centrum zainteresowania pozostają statki, okręty czy morskie pejzaże, "malarze awioniści" (nikt jeszcze nie wymyślił dobrze brzmiącej nazwy tego kierunku) zafascynowani są tylko jednym obiektem - maszyną latającą. Ta fascynacja sprawia, że powinni posiadać nie tylko sprawny warsztat plastyczny, lecz znać też zasadę budowy samolotów, ich typy, historię lotnictwa (w zależności od tematyki obrazu) i posiadać odrobinę wiedzy z zakresu meteorologii, aby namalować np. Spitfire’a na tle chmur kłębiastych czy Phantoma lecącego wysoko nad cirrusami.
Choć wszyscy oni tworzą "pod jednym sztandarem", ich styl rozpoznawalny jest w różnorodności interpretacji tematu.
Styl to również zobrazowanie uczucia, jakim artysta darzy obiekt i sposób w jaki go przedstawia często odzwierciedla wewnętrzny stan artysty. Zapisana narzędziem artysty wizja lotu maszyny cięższej od powietrza otwiera przed odbiorcą bezkresne horyzonty, gdzie technika pozwala urzeczywistniać odwieczne marzenie człowieka o locie. To kolejne spełnienie mitu Dedala i Ikara, idei Leonarda da Vinci i pasji pionierów lotnictwa.
Prace prezentowane na tej wystawie dają zwiedzającemu możliwość porównania stylów i technik, jak również wpisanego w ich realizację ładunku emocjonalnego twórców, dla których lotnictwo stało się źródłem fascynacji, inspiracji i twórczego spełnienia.
Michael Rondot - Wielka Brytania
Pułkownik Royal Air Force.
W swojej 25 letniej karierze w Królewskich Siłach Powietrznych wylatał 5000 godzin na samolotach bojowych, w tym na szturmowych Jaguarach w czasie I Wojny w Zatoce Perskiej.
Uprawia malarstwo od końca lat 70. XX wieku. Jest artystą dobrze znanym wśród entuzjastów lotnictwa. Posiada charakterystyczny styl, czyniący go rozpoznawalnym wśród twórców lotniczych.
Jego prace reprodukowane w postaci wysokiej jakości druków są poszukiwane przez kolekcjonerów sztuki lotniczej
Marek Radomski
Uprawia swoją twórczość od lat 80-tych XX wieku. Specjalizuje się w prezentacji sylwetek samolotów, począwszy od maszyn z pionierskiego okresu lotnictwa, aż po najnowsze typy odrzutowców. Jego prace charakteryzują się doskonałym odtwarzaniem całej bryły statków powietrznych oraz ich detali oraz bardzo sprawnym operowaniem światłem i cieniem.
Jest autorem kilkuset sylwetek samolotów, zebranych w takie cykle jak: "Samoloty Lotnictwa Polskiego", "Samoloty rekordowe", "Samoloty II wojny Światowej" itp. Wiele z nich reprodukowanych było w literaturze i piśmiennictwie lotniczym.
Jarosław Wróbel
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, którą ukończył w 1989 r.
Głównym motywem jego prac jest batalistyka, ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa wojskowego. Prace te cechuje realizm, dynamika przedstawianych scen, wierne odtwarzanie szczegółów i tła historycznego, a przede wszystkim doskonałe opanowanie warsztatu malarskiego.
Jest autorem olbrzymiej ilości prac, stanowiących ilustracje literatury przedmiotu i wydawnictw fachowych. Jako ilustrator posiada ugruntowaną pozycję na krajowym i zagranicznym rynku wydawniczym.
Piotr Łopalewski
Absolwent Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył w 1974 roku. Uprawia malarstwo i sztukę użytkową (ilustracja książkowa, plakat, projektowanie graficzne).
W jego twórczości widoczna jest fascynacja techniką i jej obiektami. W ciągu 35 lat swojej działalności twórczej prezentował swoje prace na stu kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i grupowych w kraju i zagranicą. Swoje prace malarskie wykonuje przeważnie techniką aerograficzną, używając miniaturowego pistoletu natryskowego.
Prezentowane prace pochodzą z metaforyczno-surrealistycznego cyklu:"Aeromania"
Marcin Wojciechowski
Swoją działalność twórczą rozpoczął w 1997 roku. Tematyka lotnicza pojawia się w jego pracach od roku 2006. Stosuje stosunkowo rzadko wykorzystywaną przez twórców sztuki lotniczej technikę malowania akwarelami. Są to bądź akwarele barwne, bądź monochromatyczne, "lawowane" (tzn. z użyciem tylko jednego koloru).
Prezentowane prace pochodzą z cyklu poświęconego samolotom państw członkowskich NATO
|